KARTAL KORAY YONCA

İNSANIN HAYATI HAYALİDİR A. Gide

Web Sitenizin Hemen Çıkma Oranını Nasıl Düşürürsünüz?

Bir web sitesinin hemen çıkma oranının yüksek olması kötüdür çünkü potansiyel müşteri hemen çıkmıştır! Hemen çıktığına göre artık potansiyel müşteri de değildir. 

Hangi işle meşgul olursanız olun her şirketin (bana göre her profesyonelin) bir web sitesi olmalı. Web sitemizden büyük beklentilerimiz oluyor fakat karşılığını alamayınca hayal kırıklığına uğruyoruz. Bu da şu ihtimali gündeme getiriyor: Tasarlarken doğru fikirlerle mi yola çıkıyoruz? 

Dizayn elbette tüm soruların cevabı değil. Bir web sitesini profesyonel bir şekilde yönetirken içerikle ilgili veya fonksiyonel bir çok sorunla karşılaşırız. Bu sorunlar içinde en önemli olanlardan biri de ‘’bounce rate’’ yani hemen çıkma oranınızdır. 

Bu yazının geri kalanını okumadan önce sunulan önerilerin ‘’Normal Şartlar Altında’’ oluşturulduğunu hatırlatmak isterim. Eğer fikriniz berbatsa, ürününüz bir ihtiyacı gidermiyorsa ve içeriğiniz okunacak gibi değilse yalnızca tasarımı konuşmak çok da mantıklı değil.

Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Nedir?

Web sitenizi ziyaret eden bir kullanıcı ister 10 saniye ister 10 dk zaman geçirmiş olsun herhangi bir aksiyonda bulunmuyor ve sitenizi başka herhangi bir sayfaya uğramadan terk ediyorsa bu bir ‘’bounce’’ yani hemen çıkmadır. 

Hemen çıkma oranı kötüdür çünkü potansiyel müşteri hemen çıkmıştır :D Hemen çıktığına göre artık potansiyel müşteri de değildir. Oldukça geçerli bir düz mantık.

İnsanlar sitenizde vakit geçirmiyorsa arama motorlarından gelen organik trafiğinizi geliştiremezsiniz. Çünkü sitenizi hemen terk eden her kullanıcı arama motorlarına negatif bir feedback verir. Bu sayı arttıkça arama motoru algoritmaları içeriğinizin kullanıcılar için yeteri kadar uygun olmadığı mantığıyla hareket ederek puanınızı düşürür. Geçmiş olsun!

İster B2B ister B2C iş yapın web sitenizin hemen çıkma oranını olabildiğince düşürmelisiniz. Sitenizde vakit geçirmeyen bir insan size iletişim bilgilerini bırakmaz, form doldurmaz, kayıt olmaz ya da alışveriş yapmaz. Eğer bir e-ticaret sitesi yönetiyorsanız hemen çıkma oranı sizin için hayati bir metrik haline gelir. İnsanlar sitenizde aradığı şeyi bulamıyor ve kötü bir kullanıcı deneyimi ile yüzleştikten sonra siteyi terk ediyorsa dönüşüm oranlarınız (conversion rate) da düşecektir. Özetle, para kazanamazsınız.

Google Analytics istatisklerine baktığımda kişisel sitemin bounce oranı fena değil yalnız daha iyi olabilir. Özellikle arkadaşımın benim için yaptığı mükemmel (!)999 site için oran oldukça tatmin edici.
 

Basit ve Kullanışlı Bir Site Haritası Kullanın

Pratik bir navigasyonu olmayan bir web sitesinde bir şey aramak, pusula olmadan okyanusta dolaşmak gibidir. Site haritanız  kullanıcı deneyiminin anahtarıdır. İnsanlara web sitenizin nasıl kullanılacağını ve vakit kaybetmeden aradıkları içeriğe nasıl ulaşacaklarını gösterir.

Navigasyonlar genellikle sitelerin header bölümünde veya yanda sidebar biçiminde bulunur.  Amazon’un ana sayfa navigasyonu bir efsanedir. Kendinden sonra gelen tüm e-ticaret platformlarına rehber olmuştur. Üstte en çok kullanılan linkler yer alır, sol tarafta da ‘’Departments’’ menüsüne farenizi getirdiğinizde bütün kategoriler önünüze serilir. Bu, müşterilerin Amazon’dan alışveriş yapma deneyimini kolaylaştırır.
Site haritanızda amaca uygun, en yararlı linkleri kullanın. Sitenizi çok fazla link ile doldurursanız bir zaman sonra hiçbir şeyin bulunamadığı bir çöplüğe dönüşecektir. Müşteri vakit kaybettiğini düşündüğünde navigasyon ile boğuşmak yerine daha basit bir tercihe yönelecek ve siteyi terk edecektir.

Missjuliapiep dünya çapında markalar ile çalışan bir fotoğraf ajansıdır. Ana sayfasına bir göz atın. Ana sayfada az sayıda link kullandığınızda ziyaretçinin karar vermesi oldukça kolay olur. Ziyaretçiler ihtiyacını saliseler içinde saptayarak bir sonraki sayfaya geçer.
Hafta içinde düzenlenen Marketing MeetUp etkinliğinin web sitesi de sadeliği ile hemen dikkatimi çekmişti. Yalnızca 3 ana link vardı fakat etkinlikle ilgili merak ettiğiniz her şeye onlarla ulaşabiliyordunuz.

Web Sitenizdeki Her Sayfayı Özenle Tasarlayın

Ziyaretçiler çok sayıda farklı arama kriteri ile sizi bulabilir ve web sitenize en ücra köşesinden giriş yapabilir. Bu yüzden yalnızca ana sayfa ve birkaç önemli gördüğünüz sayfa için kullanıcı deneyimi geliştirmeniz yeterli olmaz. Hiçbir amacı olmayan bir sayfa üzerinden giriş yapan bir ziyaretçi siteyi anında terk edecektir.

Sitenizdeki her sayfayı kullanışlı, çekici ve ilginç kılmalısınız. Unutmayın ki web sitenizdeki her sayfa ziyaretçi ile ilişkinizi derinleştirmek için bir fırsattır. 

Örnek olarak Seo gelişmelerini takip edebileceğimiz Moz’un hakkında sayfası bir harikadır. 

Basit ve Minimalist Bir Tasarım Kullanın

Web sitenizi 5 yaşındaki bir çocuğun ya da 70 yaşındaki bir ihtiyarın kullanabileceği ölçüde basit ve minimalist tasarlayın. En iyi web siteleri asgari miktarda şey içerenlerdir. 
Yalnızca kullanıcının ilgisini çekecek minimum içeriği sergileyerek, dikkat dağıtıcı tüm unsurlardan sitenizi arındırabilirsiniz. PellMell’in sitesinin bu tanıma ne kadar uyduğuna göz atalım:

Blog Yazılarınızdan Alıntılar Yapın

Blog yazdığınız bir siteyi yönetiyorsanız, yazdıklarınızdan ilginç alıntılar yaparak bunları ana sayfada sergileyin. Web sitenizi tıklamış bir ziyaretçinin sizin hakkınızda bir karara varması muhtemelen birkaç saniye sürecektir. Bu yüzden ziyaretçiyi hem karşılayan hem de ilgisini bir noktaya odaklayarak içeriğin devamını okuma isteği uyandıran unsurlara yer verebilirsiniz. 

Coppyblogger’ın blog sayfası buna örnek verilebilir. Hemen her gün birbirinden kaliteli içeriklerin girildiği bu sitede yazılan her makalenin konseptini kolayca görürsünüz. Çarpıcı bir görsel gözlerinizi kamaştırır. Görselin hemen altında birkaç satırlık içerik ile merak uyandırmaya devam edilir ve dilerseniz yazının devamını tıklayarak okuyabilirsiniz.
Yazılarınızda Mutlaka Bir ‘’Eyleme Çağrı’’ Kullanın

Eyleme çağrı ifadeleri web sitenizin verimliliğini kayda değer oranda artırabilir. Bu ifadeler ziyaretçiyi bir sonraki aşamaya, yani bağlılığa doğru taşır. Eyleme çağrı olmadan sonlandırılan bir makaleyi paylaşmak pek de zekice bir hareket değil. 

Ziyaretçilerin bilgilerini toplamak, onları E-posta listenize eklemek, sitenize üye yapmak veya web seminerlerinize kayıt olmalarını sağlamak gibi amaçlarınız varsa bu yöntemleri uygulamak durumundasınız. Eyleme çağrı ifadeleri bazı sitelerde ana sayfada yer alır, size ilk merhabayı der. Tim Grahl gibi bazı yazarlar paylaşımlarının üst kısmında kullanmayı tercih ederler. Bazıları da (benim dahil olduğum grup) makaleleri sonunda, okuyucuya hoşçakal demeden önce bir eyleme çağrı ifadesi kullanırlar. Kendiniz için hangisinin daha iyi olacağını düşünüyorsanız öyle yapın.
Tim Grahl Ana Sayfada Eyleme Çağrı Yapıyor


Tim Grahl yazılarına başlarken eyleme çağrı kullanır.


Haydar Özkömürcü Blog Yazılarının Sonunda Eyleme Çağrı Kullanır. 

İçeriklerinizi Okunabilir Bir Formatta Üretin

İçeriklerinizi herkesin anlayabileceği ölçüde basit, yalın bir dilde üretin (mikrobiyoloji hakkında yazıyorsanız durum değişir). İnsanlar içeriklerinizi okurken sıkılıyor ya da anlamakta zorlanıyorsa hemen çıkma oranınız büyük bir hızla artacaktır. Yapılan bir araştırmaya göre ziyaretçilerin en fazla %28’i sözcükleri okuma eğilimindeler. Bu oranın genellikle %20 olduğunu bilmelisiniz. Öyle ise tüketici, düzeltiyorum ziyaretçi neye dikkat ediyor? (29 Ekim öğleden sonra mesaiye kaldığım için bu tür hatalarımı göz ardı ediniz)

►►Ziyaretçiler İlk Önce Formata Dikkat Eder

Geniş bir kitle tarafından takip edilen bir web siteniz olsun istiyorsanız İçeriklerinizin formatı hayati önem taşıyor. Sıkıcı içerikler üretiyorsanız ne yaparsanız yapın başarıyı yakalayamazsınız. Divan Edebiyatı havasında içerik üretmek istiyorsanız Devlet Bahçeli’nin danışmanı olun.

İşte size birkaç ipucu:

►İçeriklerinize emek ve zaman harcayın
► Anlatım bozuklukları ve yazım hatalarından arındırın
► Uzun paragraflardan kaçının
► Sık sık ara başlıklar kullanarak ilgiyi yeniden toplayın
► Çarpıcı görseller kullanın
► Video ve GİF’ler kullanın
► Sorular sorun, okuyucuyu düşünmeye sevk edin
► Küçük espriler yapın
► Liste içerikleri girmeye çalışın (şu an yaptığım gibi)

Bana katlandığınız için teşekkür ederim. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle...

Bu arada, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun.
 

0 Yorum:


Yorum Yap