KARTAL KORAY YONCA

İNSANIN HAYATI HAYALİDİR A. Gide

Sosyal Medya Pazarlamanın En Yaygın 6 Yalanı

Ürünlerinizi satmak için milyonlarca insanın iletişim ve etkileşim halinde bulunduğu bir mecradan daha iyisi düşünülemez. Evet, sosyal medyadan bahsediyoruz. ‘’Sosyal Medya Pazarlama’’ kalıbı ile literatürümüze giren ve pazarlamaya dair bildiğimiz her şeyi değiştiren bu kavram, çok sayıda yeni iş alanı da açtı. Sosyal Medya Uzmanı pozisyonun kariyer platformlarını nasıl istila ettiğini görüyoruz. Bugün, irili - ufaklı hemen her şirket dijital iletişimin ve sosyal medyanın cazibesine kapılmış durumda. Herkes bu pastadan bir dilim almanın çabası içerisinde.

Dijital iletişimin getirdiği fırsatlar çok büyük; bununla beraber taşıdığı riskler de o ölçüde ciddi. Yaptığınız bir hatanın etkileri ile beklediğinizden çok hızlı ve/veya çok daha acı şekilde yüzleşebiliyorsunuz. İşe yeterince vakıf olmadan dijital iletişim yönetimine girişmek vaktinizin ve kaynaklarınızın israfına da yol açabiliyor.

Değişime Ayak Uydurabilir misiniz?

Sosyal medya günlük yaşantımızı hatta toplumsal yaşayış biçimlerimizi derinden ve bir kalıcı bir biçimde değiştirdi. Pazarlama disiplinlerinin sosyal medya içinde kendine yer bulması bu açıdan sürpriz değil. Sosyal medya kanallarına göz attığımızda sürekli bir revizyon halinde olduklarını görüyoruz. MySpace ve Friendster gibi sosyal ağlar inanılmaz bir hızla koltuğunu Facebook’a kaptırdı. Twitter, Facebook, Instagram gibi platformların yerine hangilerinin geleceğini zaman bize gösterecek fakat sosyal medya olgusunun popülerliğini yitireceğini düşünmüyorum.

Yeni Düzen Manipülasyona Açık

Bu yeni düzende doğruları ve yanlışları bir arada görmek mümkün. Sektörde inanılmaz bir birli kirliliği, manipülasyon ve hile var. 100 liraya 1 milyon takipçi, 500 liraya 100 bin tekil ziyaretçi, bul karayı al parayı reklamcılığı... Güncel bir tabir ile açıklayacak olursak; at izi it izine karışmış durumda...

Sosyal medya ve dijital reklamcılık alanında en çok kullanılan yalanları, doğru bildiğimiz yanlışları sizin için birkaç başlıkta toplamak istedim:

1-SOSYAL MEDYA TAMAMEN ÜCRETSİZDİR

Evet, bir hesap açmak tamamen ücretsiz olabilir. Profilinizi oluşturabilir, logonuzu ve resimlerinizi yükleyebilir, en çok satan ürünlerinizi teşhir edebilir, paylaşımlar yapabilirsiniz. Facebook, twitter, instagram, pinterest hatta snapchat ile ücretsiz olarak müşterilerinize ulaşmanız mümkün. Ancak madalyonun diğer yüzüne baktığımızda yani profesyonel sosyal medya yönetimi yapıyorsanız durum pek de öyle değil. Bir defa en kıymetli varlığınız olan ‘zamandan’ oluyorsunuz. Konsepti belirleme, doğru görseli hazırlama, içeriği üretme, revaçtaki hashtagleri araştırma, gelen etkileşimleri takip etme ve raporlama süreçlerine girdiğinizde zamanın su gibi aktığını fark ediyorsunuz. Bu da sizi diğer işlerinizden alıkoyabiliyor.

Profesyonel Araçları Kullanın

Birden fazla sosyal hesabı yönetiyorsanız bu platformların düzenli takip edilmesi, yorumların ve şikayetlerin vaktinde yanıtlanması, hızlı takipçi artırma, raporlama ve daha bir çok özellik için hizmet veren ücretli yazılımlar da kullanmak durumundasınız. Aksi halde bütün bu süreçleri takip etmek neredeyse imkansız hale gelir. Kısa zamanda sonuç alma beklentiniz hayalden öteye geçemez. 
Ücretli reklamcılık tamamen isteğe bağlı fakat rakipleriyle umutsuzca mücadele etmeye çalışan bir firma iseniz başka bir şansınız da olmayabilir. Ücretli reklamlar sosyal medyada en hızlı ve en kesin sonuçları verir. Hem takipçi sayısında hem de dönüşüm oranlarında reklamlar sayesinde büyük sıçrayış gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal ağların yapısı da bu tezimizi destekler nitelikte. Örneğin Facebook sayfanızdan yaptığınız bir paylaşım, organik olarak takipçilerinizin en fazla %10’una gösterilir. Maksimum %10 !

Çok büyük bir ihtimalle %5 ile %7 arasında olacak olan bu oranın üzerine çıkmak için yapabileceğiniz tek şey reklam vermektir.

Özetle, sosyal medyada sonuç elde etmek isteyenler için iki yöntem var:

►Gecenizi gündüzünüze katarak zaman içinde çalışmalarınızın meyvelerini toplayabilirsiniz.
►Reklamlar ve ücretli yazılımlar kullanarak daha hızlı ve kesin çözümlere ulaşabilirsiniz.

2-SOSYAL MEDYANIN GİZLİ BİR TARİFİ VARDIR

Sosyal medya başarısının bir garantisi yok çünkü her şey için kullanabileceğiniz bir tarifi yok. Sosyal medya pazarlama stratejiniz belirli bir pazara, markaya ve hedef kitleye yönelik spesifik bir yaklaşım gerektirir. Küresel bir bilgi teknolojileri firmasının kullandığı iletişim dili ve metotlar, yerel bir restoran ve tesisatçı için geçerli olmayacaktır. 

Hedef Kitlenizi Doğru Tanımlayın

Sosyal medya pazarlamada odaklanmanız gereken kitle doğrudan sizinle ilgilidir. Ulusal pazarda faaliyet gösteren bir ayakkabı mağazası iseniz çekici görseller kullanarak, etkileşimlere hızlı geri dönüşler yaparak ve birtakım etkinlikler düzenleyerek geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Yerel bir tesisatçı iseniz ulusal – uluslararası ölçekte bir çalışma için vakit ayırmanıza da çarpıcı içerikler üretmenize de gerek olmayacaktır. Fayda odaklı bir tutumla, komşularınız ve yakın çevreniz ile etkileşime geçmek sizin için bir başarı sayılabilir. Hizmet veremeyeceğiniz kitleler için iletişim çalışmaları yürütmek karlı bir yatırım değil.

Sosyal Medya Etkisi Değişkendir

Emlak ofisleri, organizasyon şirketleri, restoranlar, moda ile ilgili tüm markalar hatta eğitim sektörü sosyal medyaya doğuştan uyumlu yapılar. Bu endüstriler için sosyal medya pazarlamanın getirisi diğerlerine göre daha hızlı ve yüksek olabiliyor çünkü hedef kitleleri genellikle çevrimiçi. Ayrıca alışveriş yapmak için hazır durumdalar.

Mühendislik, lojistik, B2B danışmanlık gibi birtakım geleneksel endüstriler için ise rüzgar tam tersine eser. Bu sektörler için yüksek bir sosyal medya performansı beklemek fazla iyimser bir yaklaşım olur. Yine de bu şirketler kimliklerini dijital dünyada temsil etmek ve marka imajlarına katkıda bulunmak için buralarda boy gösterebilirler.

3-SOSYAL MEDYA HEMEN PARA KAZANDIRIR
Sosyal medya veya genel olarak pazarlama iletişiminde sonuçlar uzun vadede değerlendirilmelidir.

Sosyal medya iletişiminizden geri dönüş almak için bir süre sabretmeniz gerekir. Sosyal medyayı bir e-ticaret sitesi mantığıyla değerlendirirseniz ve hızlı bir şekilde buradan para kazanmaya çalışıyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Çünkü sosyal medyada satışları artırmanızı sağlayacak kesin bir yöntem yoktur. İçinde bulunduğunuz sektör ve stratejinize bağlı olarak, sosyal medya yatırımınızın geri dönüşünü almak günler, aylar hatta yıllar sürebilir. 

Bir diğer yaklaşımda sosyal medya stratejiniz, satışları artırmak yerine marka bilinirliğinizi yükseltmek ve marka kimliğinizi geliştirmek üzerine kuruludur. Bu düşüncede iseniz yatırımınızın karşılığı sizi daha kolay tatmin edebilir. Doğru iletişim ve yeterli bütçe ile çok kısa sürede markanız için hatırı sayılır miktarda etkileşim alabilirsiniz.

4-FAZLA TAKİPÇİ = BAŞARI

Kemmiyetin, keyfiyete nisbeten ehemmiyeti yoktur.

Kendinizi taraftarlarla dolu bir futbol stadyumunda dalış malzemeleri satmaya çalışırken hayal edin. Muhtemelen yalnızca ben satın alırdım.

Doğru kitle olmadan ürün ve hizmetlerinize ilgi uyandıramazsınız. 1 milyon takipçiniz olduğunu varsayalım; bu kişiler hedef kitlenizde yer almıyorsa ve sizinle girdikleri etkileşimin maddi - manevi bir değeri yok ise çabalarınız beyhude. 

Sahte Takipçiler Size Ancak Zarar Verir

Sosyal medya yönetimi işindeyseniz takipçilerinizi artırmanın bazı garip yolları olduğunu da muhtemelen biliyorsunuz. Çeşitli yazılımlar yardımıyla veya botlar tarafından takip edilen hashtagleri kullanarak takipçi sayınızı birkaç günde 5’ten 5000’e çıkarabilirsiniz. Ancak çok sayıda takipçiye ulaşmak başarılı bir iş çıkardığınız anlamına gelmez. Gerçek ilgi ve etkileşimi yaratmak, botlarla ya da otomatik takipçilerle ortaya çıkarabileceğiniz bir durum değil.

Botlar aracılığı ile elde ettiğiniz hormonlu takipçi rakamları size zarar vermekten başka bir şey yapmaz. Yine botlar aracılığı ile aldığınız etkileşimler markanıza hiçbir değer katmaz. Paylaşımlarınızın organik olarak belirli bir yüzdeye gösterildiğini de hatırlayacak olursak, ne kadar çok sayıda bot takipçiniz olursa, paylaşımlarınız gerçek kişiler tarafından görülme oranı azalır.

İster para kazanmak, ister marka bilinirliğinizi artırmak için kullanın, sosyal medya yatırımlarınızın geri dönüş oranını artırmak için yapmanız gereken açık:

►Gerçek hedef kitlenizi demografik olarak tanımlayın
►Hedef kitlenizi sosyal medyada bulun
►Onları kazanmak üzere çalışmalara başlayın

5-SONUÇ ALMAK İÇİN HER GÜN SOSYAL MEDYADA OLMANIZA GEREK YOK

Sabah 8 akşam 5, azıcık aşım ağrısız başım, bugün git yarın gel…

Yukarıdaki söz öbeklerinden herhangi birini kendinize yakın hissediyorsanız bu işi yapamazsınız. Sosyal medya yönetimi zevkli olmasının yanında yorucu ve stresli bir iştir. Gecesi – gündüzü, bayramı – seyranı, özel günü yoktur. Şöyle bir tatile gitsem de 15 gün kafamı dinlesem diyemezsiniz. 

Yanıtlama Süresi Oldukça Önemli

Sosyal medyayı yalnızca yeni bir ürün tanıtımı ya da duyuru yapmak için kullanabileceğinizi düşünüyorsanız da yanılıyorsunuz. Sosyal medyada yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri potansiyel müşterilerinizi bekletmek olacaktır. Birçok takipçiniz zaman çizelgenizde size bir şeyler sorabilir, şikayette bulunabilir ya da herhangi bir ürünün altına yorum yaparak görüşünü bildirebilir. Bu insanlara belirli bir süre zarfında yanıt veremezseniz potansiyel bir müşterinizi kaybedebilirsiniz. Hatta bu ilgisizliğiniz buna tanık olan çok sayıda insanda da hayal kırıklığına yol açabilir (sosyal medyada optimum yanıtlama süresi 2-3 saat, en fazla 1 gündür).

6-OLUMSUZ YORUMLARI SİLİN ÇÜNKÜ MARKANIZA ZARAR VERİRLER

Pislikleri halının altına süpürmek evinizi temiz yapmaz. 

Markanız hakkında yapılan olumsuz eleştirileri silmek tepkiyi azaltmak bir yana, nefreti körükleyerek size olan tepkiyi artıracaktır. Bir diğer yandan, yorumunu sildiğiniz bir takipçi, bir başka mesaj (bu kez daha sert) gönderme konusunda istekli olacaktır.

Olumsuz Yorumlardan Ders Çıkarın

Olumsuz yorumlar müşteri hizmetlerinizi iyileştirmek, ürünlerinizin veya hizmetlerinizin eksikliklerini tespit etmek adına önemli fırsatlardır. Olumsuz yorumları silmek ya da yok saymak yerine onlara prim tanıyın. İnsanların şikayetlerine kulak verin ve profesyonel biçimde bunlara çözümler üretin. Böylece sorunları nasıl giderdiğinizi çok sayıda insana kanıtlamış olursunuz. Başarılı bir şikayet yönetiminin bir başka olumlu yanı da süreci tanık olan üçüncü kişilerin, sizin sergilediğiniz bu profesyonel tutumdan etkilenecek olmalarıdır. Müşteri olgusu bazı durumlarda kolektif bir yapıya bürünür. Bu, onlardan biridir.Sonuç:

Pek çok yanlış uygulamaya rağmen, kitle iletişimi ve maliyet etkin pazarlama açısından değerlendirirsek en
verimli araçlardan birinin hala sosyal medya olduğunu kabul etmemiz gerekiyor.

Her işte olduğu gibi bilgiye vakıf olmadan değer üreteceğini vaat eden insanlar sosyal medya yönetimi olgusuna zarar verebiliyor. Bu yüzden sosyal medya pazarlama ve sosyal medya yönetimi ile ilgili doğru olduğunu sandığımız birtakım yanlışları irdelemeye çalıştım. Umarım sizin için faydalı bir içerik olmuştur.
 

0 Yorum:


Yorum Yap