KARTAL KORAY YONCA

İNSANIN HAYATI HAYALİDİR A. Gide

Sosyal Medya Para Kazandırmaya Ne Zaman Başlar

Bir Twitter hesabı açtınız ve birkaç güzel paylaşım ile dijital pazarlamaya ilk adımı attınız. Sonra Instagram’da birkaç takipçi daha edindiniz. Facebook deseniz yıkılıyor! Güzel içerikler bulup paylaşmak için aradınız, taradınız, düşündünüz… Hemen her gün sosyal medya iletişiminiz için saatler harcadınız. İnsanlar da sizi takip etmeye ve sizinle etkileşimde bulunmaya başladılar. Hikaye oldukça güzel!

Peki güzel de sosyal medya sayesinde ilk somut gelirlerinizi elde etmeniz ne kadar sürdü?

Profesyonellerin Uzun Dönem Stratejileri Var


Skyword.com’dan Jonathan Crowl’un yaptığı bir araştırma neticesinde, sosyal
 medya çalışmalarının satışlara ciddi bir etkisi olduğunu söyleyen pazarlamacıların en az 2 yıl buna zaman ayır
dık
ları belirlendi.  İlginç olan; araştırmaya katılanların tam %49’unun sosyal medyanın satışlarını artırmada herhangi bir etkisinin olmadığını söylemeleriydi. Elbette bunun sebebi başarılı bir dijital medya performansı sergileyememeleri ya da bu performansları ölçme ile ilgili profesyonel araçlara / bilgiye sahip olmamaları da olabilir.

Sosyal medya pazarlama faaliyetlerinden acil geri dönüşler bekleyen pazarlamacılar fena halde hayal kırıklığına uğrayabiliyorlar çünkü belirledikleri hedeflere ulaşmalarının uzun soluklu bir çalışma neticesinde gerçekleşebileceği düşüncesini bir türlü benimseyemiyorlar.

Yatırımın Geri Dönüş Süresi Değişken Olabilir


Converse Digital’den Tom Martin, çoğu sosyal medya pazarlama stratejisinin yumurta vermesi için ortalama 6 aylık kuluçka süre
si gerektiğini savunuyor. Bu süre, B2B çalışan markalar için uzayabilirken tanınmış tüketici markaları için daha kısa olabiliyor. 
Özellikle de niş bir alanda faaliyet gösteren markalar beklenen sonuçları diğerlerinden 2 kat hızlı alabiliyor.

Bir diğer uzman olan Boostlikes’tan James Parsons ise şöyle görüş belirtiyor: ‘’Acı gerçek şu ki küçük işletmelerin yalnızca %39’u sosyal medya yatırımlarının somut geri dönüşüne tanık olabiliyor. Bunların da %57’si için bu getiri 1000 doların altında...’’ 

 


Sosyal Medya Pazarlama Stratejiniz için Naçizane Birkaç Öneri

Hayal Kurarken Bile Biraz Realist Olun angel

PR Week’in yaptığı bir araştırmaya göre, pazarlama bütçelerinin yalnızca %16’sı dijital kanallara tahsis ediliyor. Demek oluyor ki pek çok şirket bu kanalları pazarlama stratejisinin merkezi olarak görmüyor. Araştırmanın diğer bölümünde ise sosyal medya pazarlama için ayrı bir bütçe gerektiğini düşünenlerin sayısı yalnızca %46. Hal böyle olunca, gerçekleştirilen sosyal medya pazarlama çalışmalarının bir iş olarak görülmediği ve büyük oranda ‘’modaya ayak uydurmak’’ için yapıldığı sonucunu çıkarabiliriz.

Birkaç paragraf öncesine geri dönüyorum: ‘’Araştırmaya katılanların tam %49’u sosyal medyanın satışlarını artırmada herhangi bir etkisinin olmadığını söylemeleriydi’’ ifadesini hatırlayalım. Peki, yalnızca yapmış olmak için yaptığınız bir şeyden büyük bir getiri elde etmeyi beklemek sizce ne kadar realist bir düşünce?
Patrondan Pazarlama Bütçesi Almaya Çalışırken Ben (Temsilidir)

Gerekli Bütçeyi Ayırın

Dijital pazarlama iletişimi süreçlerinin şirketin genel pazarlama stratejisi içinde hak ettiği yeri alması ve bu alana daha büyük yatırımların yapılması ile birlikte sosyal medya pazarlamanın başarılı olma şansı da artacaktır.

Güçlü bir sosyal medya getirisi elde etmenin temelde iki yolu var: İçerik yaratmak ve içerik paylaşmak. İstikrarlı bir zaman çizelgesi üzerinde orijinal ve ilgi uyandıran içerikler üretebilmek için bir ekibe ihtiyacınız vardır; ekip ise yatırım anlamına gelir.

İçeriklerinize Gereken Özeni Gösterin

Özgün, etkili ve kaliteli içerik, önceden düşünülmüş konulardan ve okuyucuların ilgisini çekecek bilgilerden oluşmalıdır. İçerikler özenle hazırlanmalı, takipçilerin zihninde etki bırakmalı ve paylaşmak üzere onları harekete geçirebilmeli. 

Sosyal medyada başkaları tarafından paylaşılamayacak içerikler üretmenin bir anlamı da olmayacaktır. Eğer içeriğiniz bir görsel / video biçiminde ise gereken düzenlemeleri yapmaktan geri kalmayın. Belirli fotoğraf ve video düzenleme araçlarını temel düzeyde öğrenin. Evet, biraz zaman alıcı olacaktır, olmalıdır da. 

Kendinize Zaman Tanıyın

Uzmanlara göre, bir sosyal medya stratejisi oluştururken mutlaka kısa ve uzun dönem hedeflerinizi birleştirmeniz gerekiyor. 
 
Sosyal medya iletişiminizden geri dönüş almak için biraz sabırlı olunmalıdır. Sosyal medyayı bir e-ticaret sitesi mantığıyla değerlendiriyor ve hızlı bir şekilde buradan para kazanmaya çalışıyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Zira, sosyal medyada satışları artırmanızı sağlayacak kesin bir formül yoktur. 2+2 her zaman 4 etmez. İçinde bulunduğunuz konjonktür, sektör ve stratejinize bağlı olarak sosyal medya yatırımınızın geri dönüşünü almak günler, aylar hatta yıllar sürebilir. 


Stratejinizi Kayıt Altına Alın

Kendiniz için bir içerik pazarlaması stratejisi tanımlayın ve kayıt altına alın. Yaptığınız işlerde sık sık buna başvurun.

America Content Marketing Institute / MarketingProfs kurumu bununla ilgili geçtiğimiz yıl ciddi bir araştırma gerçekleştirdi. 109 ülkede 5000’in üzerinde pazarlama profesyonelinin görüşleri alınarak tamamlanan ‘’B2B İçerik Pazarlaması 2015 Kriterleri, Bütçeleri ve Trendleri’’ isimli araştırmanın ortaya çıkardığı bazı kilit noktalara değinmek istiyorum:
Dokümantasyonu Olanlar Daha Başarılı

Araştırmanın ortaya çıkardığı ve bana göre önemli sonuç; başarılı içerik pazarlamacılarının yazılı ve kayıt altına alınmış bir stratejiye sahip oldukları ve bunu dikkatle takip ettikleri idi. Araştırma sonuçlarına göre içerik pazarlamasıyla ilgilenenlerin yalnızca % 35’i bu yöntemi layıkıyla uyguluyor. % 48’i bir stratejilerinin olduğunu yalnız buna ait herhangi bir dokümantasyonunun bulunmadığını söylüyor.

Dokümantasyonu yapılmış bir stratejisi olanlardan % 60’ı hak ettiği parayı kazandığını ve kendini etkin bir içerik pazarlamacısı olarak tanımladığını söylüyor. Bu gruptan yalnızca % 11’i kendini yeterli görmüyor. Bir stratejisi olmayan içerik pazarlama uzmanlarının kendi performansından tatmin olma oranı %7’ye düşüyor.

Muhteşem Bir Örnek

Bir pazarlama ve içerik uzmanı olan Emily P. Kanada / Voncouver’a tatile gider. Citrus adındaki bir saç bakım merkezinin ürettiği ve yalnızca yerel birkaç tane mağazada satılan organik saç bakım ürünlerine rastlar. Ürünlere hayran kalan ‘’pazarlamacı’’ Emily‘nin göz kapaklarının önünde dolarlar uçuşmaya başlar. Şirketin sahipleri ile temasa geçer ve güzel bir web sitesine sahip olmaları, sosyal medyayı etkili kullanmaları ve bir miktar bütçe ayırmaları durumunda satışlarının katlanarak artacağını söyler. Ardından onlara bir teklifte bulunur. Tüm bu işleri organize etmesi karşılığında online satışlardan belirli bir yüzde karşılığında anlaşırlar.


Başarılı ve inatçı bir içerik uzmanı olan Emily bir defa ürüne inanmıştır. Tam bir yıl boyunca Kanada’daki bu küçük ortağı için sabırla içerik üretir, dijital kanalları sürekli optimize eder, sosyal medya stratejilerini büyük bir titizlikle uygulamaya çalışır. 

1 yılın sonunda ürünler önce Vancouver’da popüler hale gelir, sırayla Kanada’nın diğer kentlerine yayılır. 2 yıl içinde Amerika’da 200, Avrupa şehirlerinde 500’den fazla mağazada satılmaya başlar. Donald Trump’un parlak saçlarını ve başkan seçilmesini bu ürünlere borçlu olduğu da duyumlarımız arasında.

Bugün Emily, hayatını yalnızca buradan kazandığı para ile idame ettiriyor. Bu güzel hikayenin sosyal medya ve içerik pazarlama işiyle ilgilenen herkes için ilham kaynağı olmasını diliyorum.

Sosyal medya pazarlama çıktılarını yalnızca para cinsinden değerlendirmek sığ bir düşüncedir. Bu yüzden, dijital pazarlamada yatırımın getirisi nedir, nasıl hesaplanır konulu diğer paylaşımımı da okumanızı tavsiye ediyorum.
 

0 Yorum:


Yorum Yap