KARTAL KORAY YONCA

İNSANIN HAYATI HAYALİDİR A. Gide

Son zamanlarda kullanılan pazarlama ve iletişim materyallerinde ikonografilerin önemi giderek artıyor. Bu konuda zaten belli başlı örnekler var elimizde. Michelin lastik adamı, Algida Aslanmax karakteri, Yapı Kredi World Kart'ın 'Vadaa' sı gibi... Şimdilerde Garanti Bankası bu çalışmalara hız verdi. Spor salonunda tüpün üstünde çay demleyen çizgili pijamalı amca ve bir başka reklam serisinde yer alan sevimli kaplumbağa... Bu ikonlar ya da karakterize edilmiş pazarlama imgeleri son derece önemli iletişim araçları. Çünkü günümüzde markanız için iletişim kurmanın yolu bir hikaye anlatmaktan geçiyor. İşinizin ya da markanızın bir hikayesi yoksa bir ara uğraşıp bir tane yaratın :) Hikayeniz oluştuktan sonra da sıra karakterleri yerleştirmekte. İkonlar bu noktada devreye giriyor ve iletişiminizin kalitesini, mesajın akılda kalma oranını büyük ölçüde artırıyor. Reklamcılığın önemli isimlerinden Serdar Erener'den bir zamanlar duyduğum üzere:

''Reklamcılık markalar için bir ikonografi oluşturmaktır''.

Bu bağlamda bir süredir çalıştığım yeni işimde yaptığım ilk şey firmamız için bir İkon oluşturmak oldu. Böylece bu karakteri basılı ve görsel materyallerimizde, ofisimizde, gittiğimiz fuarlarda sergileyebilecek, bizimle temasta bulunan insanların bilinçaltına küçük bir kod bırakıp onları el sıkışırken gülümsetebilecek idik. İşte Referans Çeviri Hizmetleri'nin yüzü hep gülen bilge deniz atı bu düşüncenin ışığında ortaya çıktı.

Tekrar yazıma başladığım yere dönmek istiyorum. İki isim, bir şehir. LeBron James, Dan Gilbert ve Cleveland ilişkisi...

İSİM - ŞEHİR

                                                                            Dan Gilbert oldukça vefalı bir çocuk (!)
 Quicken Loans’ın yani ABD'nin en büyük online mortgage sağlayıcısının kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Dan Gilbert kendimemleketi olan Detroit’in ekonomik olarak canlı kalması için öncülük yapıyor. Gilbert, 1.3 milyar dolar yatırım yaparak satın aldığı ve yenilediği 60’dan fazla ticari varlığın ve 9 milyon metrekare alanı kapsayan Motor City’nin sahibi. Bu binalar şu anda 12000 çalışana ev sahipliği yapıyor ve Detroit'in en önemli iş merkezlerinden. Burada faaliyet gösteren, içlerinde Baltimore, Cincinati ve Cleveland kumarhanelerinin kurucusu ve işleteni olan Rock Gaming’in de bulunduğu 110 kadar bağlı şirketi de portföyünde bulunduruyor.

Oteller - Kumarhananeler - İş Merkezleri

Eylül ayında Gilbert kendi parasından 125 milyon dolar vererek şehir merkezinden geçen ve eyaletler arası ulaşıma bağlanan yollarda trafik sıkışıklığını hafifletmek için yol genişletme çalışmaları yaptırdı. Sahibi olduğu Greektown Casino Hotel’den başlayarak eklenen 3 şerit Interstate 375 yoluna bağlandı. Elbette saf kurumsal sosyal sorumluluk projesi olarak lanse edilen bu proje tam olarak Dan Gilbert'in sahibi olduğu kumarhane ve otellere bağlanan yolları içeriyordu.
Tahmini serveti yaklaşık 4 milyar dolar olan Gilbert kendi toplumsal imajını rehabilite etmek için de harcamalar yapıyor. NBA takımlarından Cleveland Cavaliers’in çoğunluk hissesinin sahibi olan Gilbert, 2010 yılında Cavaliers’ten ayrılan ve Miami Heat’in yolunu tutan LeBron James hakkında ağır söylemlerde bulunduğu açık mektup ile dünya gündemine oturmuştu. Bu mektup ulusal medyada uzun bir süre alay konusu olurken NBA yönetimi de Gilbert’a mektuptan dolayı 100.000 dolar para cezası kesti. Söz konusu 100.000 doların Gilbert için bir önemi yoktu elbette fakat Kral James'in gitmesinden sonra ''Cleveland'' marka değerini kaybetmeye başladı. James şehir ve şehir hayatı için yaşayan bir ikondu. Sokaklarda James formalarının yakıldığı, insanların günlerce protestolarda bulunduğu, münferit bazı şiddet olaylarının yaşandığı günleri haberlerden hatırlarsınız. Detroit piyasasının, Cleveland kumarhaneleri ve gece hayatının önemli iş adamlarından biri olan Gilbert, oluşan bu durumdan maddi olarak en çok zarar gören kimseydi.

Aradan geçen yaklaşık 4 yıl sonunda şartların da uygun noktaya gelmesiyle Gilbert ile James aralarındaki bu sorunu çözmek adına bir araya geldiler. Gilbert mektup hakkında James’ten özür diledi. James de Cleveland'ın yuvası olduğunu ve kalbinin her zaman oraya ait olduğunu söyledi. İki adam kucaklaştılar ve birkaç gün içinde LeBron James kendisini tekrar Cleveland Cavaliers’li yapan imzayı attı. Takımın 2014-2015 sezon kombineleri birkaç saat içinde tükendi. Amerika'daki görsel medya, basın, sosyal medya ve sanırım aklımıza gelebilecek tüm kitle iletişim kanallarında haftanın konusu Kral James'in Cleveland Cavaliers'a dönmesiydi. Sanırım bu kadar gündem olmak için en az 500 milyon dolar reklam bütçesi gerekiyordur! Daha da iyisi LeBron James akımının Cleveland gece hayatı ve turizmine yılda yaklaşık 75 milyon dolar ek katkı sağlaması bekleniyor.

Kral James belki NBA'in en iyi oyuncusu olabilir fakat kimse Dan Gilbert'tan daha iyi rebound alamaz!
 

0 Yorum:


Yorum Yap