KARTAL KORAY YONCA

İNSANIN HAYATI HAYALİDİR A. Gide

İçerik Pazarlama Hakkında Altın Değerinde İpuçları

İÇERİK KAÇ  PARA EDER?

İçerik Satış Yaptırmaz, Satış Yaptırır!

İyi içerik, müşteri ile iyi iletişim kurmanızı sağlar. Bu da müşteri memnuniyetini beraberinde getirir. Bu memnuniyeti besleyip biraz da sabırlı olursanız orta ve uzun vadede satışlarınızı artırdığını görebilirsiniz.

Pazarlamada 2 temel yaklaşımdan bahsedebiliriz. Bunlar itme (push) odaklı yaklaşım ve çekme (pull) odaklı yaklaşım olarak karşımıza çıkmakta. Geleneksel satış ve pazarlama taktikleri (push marketing) insanların karşısına çıkarak ‘’hey ben bunu satıyorum. Neden almıyorsun!’’ dediğiniz yöntemdir.  Hemen her yerde karşımıza çıkan reklamlar, 70’li yılların kapı kapı gezen satışçıları bunun en güzel örneğidir. Diğeri ise çekme stratejisidir ki içerik pazarlama bu alana girer. Satış yerine iletişim odaklıdır. Müşteriler ne arıyorsa onu bulmalarına yardım etme prensibiyle çalışır. İnsanları markanızın iletişim kanallarınıza çeker ve onları orada tutmak için iletişim kurmaya devam edersiniz. Bir bakıma balıkçısınızdır. Ağınızı atarsınız ve balıkların içine girmesini beklersiniz. Balıklar yeteri kadar beslendiğinde onları satabilir ve para kazanabilirsiniz.

 

Content Is The King (İçerik Kraldır)

1996 yılında Bill Gates’in “İçerik kraldır” adlı yazısının pazarlamanın geleceğini değiştirebileceğini sanırım kimse düşünmemiştir. Bugün geldiğimiz noktada Youtube, Facebook, Twitter, Instagram, Vine ve takip edilemeyecek sayıda blog hayatımıza doğrudan veya dolaylı olarak yön veriyor. Bu dijital patlama, içerik pazarlaması kavramını beraberinde getirdi. Fırsatları değerlendirmek isteyen markalar, hedef kitlelerinin dolaştıkları yerlerde su kaynağını mesken edinen aslanlar gibi bekliyorlar. İçerik pazarlaması; insanları etkilemek, bilgilendirmek, eğlendirmek, ikna etmek ve para harcatmak üzere harekete geçirmek için profesyoneller tarafından uygulanıyor. Oluşturdukları dijital içeriklerle gerçek anlamda insanların ilgisini toplayabilen markalar satışlarını artırabiliyorlar. Tüketiciler dijital dünyada karşılarına çıkan eğlenceli ve faydalı içerikleri incelerken, o içerikleri oluşturan markaların mesajlarını bilinçaltlarına sindiriyor, sonra da farkında dahi olmadan kendilerini alışveriş yaparken bulabiliyorlar. Karşılaştırmalı fiyat ve ürün özelliklerinin yer aldığı sitelerde, Facebook’ta, Twitter’da, Youtube’da, forum sitelerinde hatta amatör bloglarda tavsiye edilen ürünler herkesin ilk tercihi olabiliyor.


Orijinal ve Kaliteli İçerikler Oluşturun

İçerik pazarlamasının temelinde orijinal ve kaliteli içerik oluşturmak yatar. Bir metin yazarının tüm vaktini dahi alabilecek bu iş için bir grafik tasarımcı, video uzmanı, fotoğrafçı ve editör gerekebilir. Ortaya çıkan maliyet nedeniyle patronların da çözümü başka yerlerde araması, içerik oluşturma sürecini sıkıntıya sokar. Sonuç olarak da içerik pazarlaması başarısız olur.

İçerik ile Marka İletişimi

İçerik markanız için iletişim kurmanın en basit yoludur. İçerik pazarlama, ekseriyetle dijital iletişim araçları yoluyla kullanılmakta. Bu şekliyle de geleneksel pazarlama formlarından oldukça farklı. İçerik pazarlama sayesinde küçük bütçeler ile mesajınızı kitlelere iletebiliyorsunuz. Bu yüzden oldukça güçlü bir yöntemdir ve başarılı şirketlerin tamamına yakını bu kanallara bütçe ayırır.

Kaliteli içerik, müşterilerinize ‘’ bizden satın almaya devam edin’’  demenin
en yumuşak yoludur.

Karşılıkta Bulunma Kanunu

Robert Cialdini’nin İknanın Psikolojisi kitabında üzerinde durduğu bir kavram vardır: Karşılıkta Bulunma Kanunu. Birinden bir şey aldığınızda, bilinçaltınızda o kişiye bir şey verme baskısı oluşur. Bu, sadece içerik pazarlaması için değil; pazarlamanın temas ettiği her platformda kullanabileceğiniz bir taktiktir. Sizi dijital platformlarda takip eden insanlara bazı ayrıcalıklar sunarsanız, onlar da bunun karşılığında sizinle bilgilerini paylaşacaktır. Bu yolla toplayacağınız verileri pazarlama kampanyalarımızda kullanabilirsiniz. Daha geniş bir zaman diliminde bu başarıyı sürdürürseniz, bu kişiler pekala sizin reklamınızı da gönüllü olarak yapacaklardır.

İçerik Satış Yaptırmaz, Satış Yaptırır (!)

İktisatta tasarruf paradoksu isminde bir kavram vardır. Özeti, ‘’tasarruflar artarsa tasarruflar azalır’’ şeklindedir. Bireylerin kendi refah seviyelerini yükseltmek için yaptıkları tasarrufların, orta ve uzun vadede toplam tasarrufları azaltması sonucunu doğurduğunu anlatır.

İçerik pazarlaması da paradoks bir mekanizma ile işler. Oldukça zahmetli, bir o kadar da zaman alıcı bir uğraş olan içerik geliştirme ile ilgileniyor ama bu durum satışlarınıza yansımıyor mu? Sorun değil. En azından yanlış yolda değilsiniz. İçerikleri kullanarak satışlarınızı direk olarak artırma yoluna zaten gitmemelisiniz.

İçerik pazarlamasının başarısız olma nedenlerinden ilki, bu iletişim mecralarının satış sayfası olarak düşünülmesidir. Oysaki içerik eğitici ve eğlendirici olmalıdır. İçeriğin en az %80’i markanızdan bağımsız olmalı ve okuyucunun odağını bilgi edinmeye doğru kaydırmalıdır. Zira kimse ürün açıklaması tadında bir metin okumak istemez.

İyi içerik, müşteri ile iyi iletişim kurmanızı sağlar. Bu da müşteri memnuniyetini beraberinde getirir. Bu memnuniyeti besleyip biraz da sabırlı olursanız orta ve uzun vadede satışlarınızı artırdığını görebilirsiniz.

Kaliteli İçeriğin Anahtarı

İçeriğin % 80'inin bilgi veren nitelikte olması gerekir. Geriye kalan % 20'lik kısmı ise okuyanları herhangi bir aksiyonda bulunmaya teşvik etmelidir. Okuyucu karşılaştığı içeriğin üzerinde düşünüyor ve daha iyisi paylaşıyorsa amacımıza ulaşmışız demektir.

İçerikleriniz Tüketiciye Dokunmalı

ListeList İçerik Bölümü Başkanı Arzu Uzunali içerik pazarlama ile ilgili görüşlerini şöyle paylaşıyor. Katılmamak mümkün mü?

“İletişim stratejinize uygun bir içerik üretiminiz olmalı. Ve bu içerik, tüketicinin hayatındaki bir boşluğu mutlaka doldurmalı. Diğer yandan bu boşluğu doldurdunuz diyelim; iletişimin devamlılığı için bu şeffaf ortama çabuk ayak uydurmalısınız. Tüketicinizin ve tüketiciniz olmayanların hassasiyetleri artık sizin hassasiyetiniz. Bu nedenle ürettiğiniz içeriğin kalitesi, markanızın algısını ciddi anlamda etkileyecektir.”

“İletişimde mecra çeşitlenmesi yaşadığımız bu günlerde bunun değerini daha iyi hissediyoruz. Herkesin birbirine benzer iletişimler yaptığı klasik mecraların dışında iyi oturtulmuş ve işlenmiş bir içerik ciddi anlamda fark yaratır. Çünkü içerik, ister marka tekelinde, ister kullanıcı üretimiyle olsun, tüketiciyi işin içine alan, şeffaf ve demokratik bir yöntemdir.

Düzenli ve Yeni İçerik 

Bir içerik pazarlamacısı olarak sosyal medya hesaplarınızda, web sitenize ya da mikro blogunuza düzenli olarak içerik girmelisiniz. Bu alışkanlık sizin müşteriyle olan bağınızı geliştirebileceği gibi, arama motorlarında daha üst sıralarda olmanıza katkı sağlayacaktır. Arama motorları düzenli olarak içerik girilen siteleri diğerlerine oranla daha ön sıralara taşıyor.

Yazı Dizisi Hazırlama

Ürün ya da hizmetlerinizle ilgili bir yazı dizisi hazırlamak size pek çok anlamda fayda sağlayabilir. En başta söz konusu işle ilgili bir literatür ortaya koyabilmek o işin uzmanı olduğunuza delalet edecektir. Küçük hikayeler, ürünün yapım aşamasından kesitler, kahraman işçiler, müşterilerden gelen içerikler ve daha bir çok şey içeriğinize konu olabilir. Belirli aralıklarla bu içerikleri hazırlamak ve paylaşmak takip edilebilir bir öykü sahibi olmanızı sağlayacaktır.

İçeriklerinize Gereken Özeni Gösterin

Etkili ve kaliteli içerik önceden düşünülmüş konulardan ve okuyucuların ilgisini çekecek bilgilerden oluşmalıdır. Yazdığınız metinler okuyucunun zihninde etki bırakmalı ve onu paylaşmak üzere harekete geçirmelidir. Başkaları tarafından paylaşılamayacak içerikler üretmenin bir anlamı da olmayacaktır. Eğer içeriğiniz bir görsel / video biçiminde ise gereken düzenlemeleri yapmaktan geri kalmayın. Belirli fotoğraf ve video düzenleme araçlarını temel düzeyde öğrenmelisiniz. Evet, biraz zaman alıcı olacaktır, olmalıdır da.

Etkili içerik pazarlama için ne yapmalıyım? (Metodoloji)
  • Yalnızca tutarlı ve düzenli ve özenli içerikler paylaşın
  • Bir içerik stratejisi oluşturun ve kayıt altına alın
  • Konu listesi yapın
  • Amaçlarınızın listesini yapın
  • Okuyucularınızla meşgul olun
  • Performansınızı ölçün
İçerik Pazarlamaya Ne Sıklıkta Başvuruluyor?

Piyasadaki her 10 şirketten dokuzu içerik pazarlama yolunu seçiyor. Ancak Forrester’ın araştırmasına göre bunların yalnızca %4’ü başarılı bir yol izliyor. Her 25 şirketten yalnızca 1 tanesi kaliteli içerik oluşturmayı bir gelir kaynağı olarak görüyor. Oysa giderek önem kazanan orijinal ve kaliteli içerik, arama motorlarının da göz bebeği. Arama motoru algoritmaları bu nitelikteki içeriğe giderek daha fazla önem atfetmeye başladı. Son olarak Google’ın hayata geçirdiği Panda 4.0, 4.1 ve son olarak 4.2 algoritmalarını bu yönde atılmış önemli bir adım olarak değerlendirebiliriz.

İçerik Pazarlamanın Duvarları
  ►Bütçe Kısıtları
İçerik pazarlaması, hakkını teslim ederek yapanlar için masraflı bir iştir. Elbette doğru yapılırsa kar marjları da yüksektir. Ülkemizde içerik uzmanları ya da içerik geliştirme alanında çalışanlar dünya standartlarının oldukça altında bir gelir düzeyinde çalışmaktadır. Bu durum, içeriğin ve dolayısıyla pazarlama iletişiminin kalitesini düşüren unsurlardan biridir, zira nitelikli profesyoneller için cezbedici yönü zayıf kalabilir. Özellikle ABD ve Avrupa’da içerik pazarlaması üzerine çalışan uzmanlar oldukça yüksek kazançlar elde ederken çalıştıkları işe ve sektöre de aynı oranda değer katmaktadır.

  ►Patron-Çalışan Çatışması
Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler genel pazarlama disiplinlerinde olduğu gibi içerik konusunda da çekimserler. ‘’Pazarlama=Satış’’ algısından çoğu işletmecimiz çıkamadığı için, profesyonel çalışanlar ile firma sahipleri arasındaki iletişim sorunu devam edeceğe benziyor. Modern işletmelerin dahi birçoğu pazarlama iletişimini ya da spesifik olarak değinecek olursak içerik pazarlamasını pek değerli görmüyor. Bu yüzden de pazarlamacılar içerik odaklı bir strateji sundukları zaman, aldıkları tepki genelde heveslerini kırar nitelikte olabiliyor.

  ►İçeriği Kim, Nasıl Oluşturuyor?
Özellikle küçük-orta ölçekli şirketlerde tüm içeriğin tek bir kişi tarafından yazılması durumu vardır. Bu kişi çoğu zaman patrondur. Bu kadar önemli bir iş çalışana bırakılabilir mi? Bir zaman sonra oluşturulan bütün içeriklerin satış ekseninde hareket ettiğini görmeye başlarız. ‘’Ekim ayı fırsatlarını kaçırmayın! 1 alana 1 bedava! Bu kampanya kaçmaz! Tam %70 indirim. İndirim üstünden gene indirim! vs vs...

Bu durum bize dahi kabak tadı vermeye başladığında müşteriler çoktan kilometrelerce öteye kaçmış oluyor.

 


 

0 Yorum:


Yorum Yap